Jeszcze niedawno rozkoszne niemowlę a dziś już niemalże przedszkolak? Dzieci rosną niepostrzeżenie szybko, i z każdym dniem zyskują nowe umiejętności. Zastanawiasz się kiedy będzie odpowiedni moment na naukę samodzielnego ubierania? Dziś odpowiadamy na to pytanie i dorzucamy garść trików i wskazówek, w jaki sposób sprawić by Twój maluch potrafił ubrać się sam.

Samodzielne ubieranie się dziecka — kiedy najlepiej rozpocząć naukę?

Tak naprawdę im wcześniej rozpoczniesz u dziecka naukę samodzielnego ubierania się, tym lepiej. Już 1- 1,5 roczne dziecko może zaczynać pierwsze próby ubioru skarpetek czy czapeczki.

Nauka samodzielnego ubierania się powinna rozpocząć się najpóźniej u przedszkolaka. Ważne, by nie pospieszać dziecka i być w tym procesie cierpliwym oraz wyrozumiałym.

Jak rozpocząć naukę samodzielnego ubierania się?

Jak już pisaliśmy wcześniej, warto rozpocząć od prostych elementów garderoby jak czapeczka czy skarpetki. Najpierw niech dziecko zobaczy, jak ty to robisz, a następnie niech spróbuje powtórzyć czynność. Chwal dziecko za każdą udaną próbę i nie pospieszaj.

U starszego dziecka można spróbować już z zakładaniem koszulki czy spodni. Warto na początek przygotować coś bez skomplikowanych guziczków i zamków.  Świetnie sprawdzą się spodnie na gumce i miękki bawełniany podkoszulek wkładany przez głowę. Jeśli chodzi o buty, to przedszkolak powinien już  sobie świetnie poradzić z zakładaniem bucików na rzep.

Na naukę samodzielnego ubierania się, wybierz czas gdy nigdzie się nie spieszycie, aby nauka przebiegała bez niepotrzebnych nerwów i stresu. Tak, aby maluch nie zniechęcił się po pierwszych nieudanych próbach.

Co robić gdy dziecko nie chce się ubierać samodzielnie?

Przede wszystkim chwal dziecko przy każdej próbie, nawet gdy założy coś tyłem na przód. Nie strofuj maluszka, tylko cierpliwie tłumacz i podawaj rozwiązania. Można przydzielać dziecku punkty np. w postaci kolorowych naklejek za każde poprawne ubranie się. U przedszkolaków fajnie sprawdza się także rozbieranie na czas i samodzielne przygotowywanie zestawu ubranek na kolejny dzień.

Zalety samodzielnego ubierania się

Dzięki umiejętności samodzielnego ubierania się wzrasta w dziecku poczucie wartości i pewności siebie. Ułatwi mu to także samodzielne funkcjonowanie w domu i przedszkolu. Dziecko będzie umieć samo ubrać sweterek gdy zrobi się chłodno, czy założyć buciki przed spacerkiem już bez pomocy mamy, czy pani przedszkolanki.

Świadomość, że w niektórych sprawach potrafi poradzić sobie samo, wzmacnia jego pewność siebie i świadomość, że ma bezpośredni wpływ na siebie i otoczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *