Wybierając przedszkole rodzice stawiają na pierwszym miejscu dobro dziecka. Placówka ma zapewnić mu najlepszy start na przyszłość, stanowić miejsce zabawy i kształtować rozwój. Warto postawić na sprawdzone, dobre przedszkole, ponieważ to właśnie w nim dziecko spędzi sporo czasu bez rodziców. Które więc lepiej wybrać? Przedszkole publiczne czy przedszkole prywatne?

Uczęszczanie do przedszkola państwowego a prywatnego – różnice

Przedszkola publiczne różnią się od publicznych kilkoma aspektami. Pierwszym jest ilość dzieci w grupie – zgodnie z rozporządzeniem, w przedszkolu publicznym w jednej grupie możne znajdować się maksymalnie 25 dzieci, natomiast w przedszkolach prywatnych ilość ta zwykle jest mniejsza. Pozwala to na lepsze poznanie przedszkolaków i poświęcenie każdemu czasu. To także dobry wybór dla rodziców pracujących w dużym mieście, którzy będą potrzebować opieki nad dzieckiem w niestandardowych godzinach ze względu na tryb pracy. 

Dla dziecka trudne bywają pierwsze dni w nowym miejscu, dlatego ważne jest, aby w przedszkolach była możliwość zajęć adaptacyjnych wraz z rodzicami. Dzięki temu wejście w zupełnie nowy świat będzie łatwiejsze i spotka się z miłym odbiorem. Taka możliwość zawsze istnieje w prywatnych przedszkolach, nie zawsze jednak w publicznych. Zajęcia adaptacyjne są niekiedy niezbędne, aby małe dziecko nie tęskniło za domem podczas swojego pobytu w przedszkolu. 

O ile w obu przypadkach zwraca się uwagę na wyżywienie dzieci, o tyle w przedszkolu prywatnym zwykle pojawia się własna kuchnia serwująca pyszne obiady. Rodzice mają dostęp do szczegółowego jadłospisu, a jak wiadomo – każde dziecko wykazuje inne potrzeby żywieniowe. Zaletą prywatnej placówki jest fakt, rodzic może śmiało zgłaszać wszelkie uwagi. Zawsze będą one rozpatrzone. 

Sprawa zajęć dodatkowych

U dzieci w wieku przedszkolnym niezwykle istotny jest prawidłowy rozwój psychofizyczny, a więc stymulowanie sprawności manualnej, kształcenie umiejętności interpersonalnych czy rozwijanie ciekawości poznawania świata. W placówkach publicznych realizuje się przygotowany przez nauczyciela program wychowania przedszkolnego oparty na aktualnej podstawie programowej. Zajęcia dodatkowe organizowane są rzadko. 

Prywatne placówki biorą pod uwagę oczekiwania rodziców i dzieci, dlatego oferta zajęć dodatkowych jest tu szeroka. Dużą popularnością cieszą się: język angielski, szachy, logopedia czy nauka tańca. Wprawdzie zwykle są one dodatkowo płatne, jednak rodzice mogą (a nie muszą) zapisać dziecko na wymarzone zajęcia. Warunki lokalowe samego przedszkola zawsze umożliwiają odbycie zajęć. Dodatkowo odbywają się wyjścia na plac zabaw, do placówek publicznych czy na spacery. Oczywiście poza tymi zajęciami także realizuje się podstawę programową, której celem jest prawidłowy rozwój dziecka we wszystkich aspektach. 

Pozostałe różnice

To, co różni przedszkole prywatne od publicznego przedszkola odnosi się również do:

naboru – w pierwszym przypadku trwa cały rok, natomiast w drugim odbywa się jedynie raz w roku

kosztów – przedszkola państwowe umożliwiają darmowy pobyt dziecka do 5 godzin, zaś przedszkola prywatne wymagają opłaty wpisowej i czesnego

metod nauczania – w publicznym przedszkolu nauka odbywa się przez słuchanie i obserwowanie, zaś prywatne przedszkola często oferują sprawdzone metody wychowania, np. metodą Montessori

Mimo kosztów rodzice wciąż chętniej skłaniają się do wyboru przedszkola prywatnego. 

Które przedszkole wybrać?

Zarówno państwowe przedszkola, jak i placówki prywatne obejmą troskliwą opieką powierzone im dziecko. Placówki prywatne będą jednak lepszym rozwiązaniem dla rodziców, którzy szukają opieki dla swoich pociech dłuższej niż 5 godzin dziennie, stawiają na kompleksowy rozwój poprzez ciekawe zajęcia dodatkowe oraz lubią mieć pieczę nad całym procesem wychowania. To miejsce, do którego dzieci uczęszczają z chęcią, ponieważ otrzymują odpowiednio dużą ilość uwagi i zainteresowania, jednocześnie mając do wyboru szereg edukacyjnych gier i zabaw. 

Dodaj komentarz