Bardzo często oboje rodzice pracują i wtedy jest dla nich oczywiste, że dziecko do przedszkola idzie jak najszybciej się da. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nie ma takiej potrzeby, bo jeden z rodziców, albo dziadkowie są zawsze w domu. Wtedy opiekunowie zastanawiają się kiedy będzie odpowiedni moment, aby dziecko rozpoczęło wychowanie przedszkolne. Sprawdźmy w jakim wieku maluchy można zapisać do przedszkola, a kiedy jest ostatni moment aby to zrobić.

Kiedy najwcześniej można zapisać dziecko do przedszkola?

W przypadku przedszkola publicznego, przedszkolakiem może zostać dziecko, które podczas rozpoczęcia roku szkolnego ma rocznikowo trzy lata. Jeśli po zakończeniu rekrutacji zostały jeszcze wolne miejsca, to dyrektor przedszkola może podjąć decyzję o przyjęciu młodszego dziecka.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przedszkolach prywatnych. Takich placówek nie obejmuje prawo oświatowe i często można spotkać się z przyjmowaniem dzieci młodszych niż 2,5-latki. Nie ma jednak przepisów, które mówią, że rodzic musi posłać dziecko do przedszkola do najmłodszej grupy. Warto zastanowić się czy maluch jest wystarczająco samodzielny, żeby zostawać bez rodziców.

Najlepiej gdyby umiał już sam jeść i sygnalizować, że potrzebuje udać się do toalety. Przedszkolak w miarę możliwości powinien samodzielnie się ubierać i rozbierać. Im bardziej otwarte jest dziecko, tym łatwiej będzie mu się odnaleźć w nowej sytuacji.

Czy każde dziecko potrzebuje wychowania przedszkolnego?

Zgodnie z prawem oświatowym wszystkie dzieci muszą przejść przynajmniej roczne przygotowanie przed szkołą podstawową. Rodzice nie muszą zapisywać do przedszkola trzylatków, ale koniecznie muszą posłać je do zerówki. Nie jest ważne, czy będzie to zerówka w przedszkolu, czy w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej. Warto jednak zastanowić się jak wpływa na dziecko uczęszczanie do przedszkola. To właśnie tam ma ono ciągły kontakt z rówieśnikami, uczy się być bardziej samodzielne i uczy się wielu przydatnych umiejętności.

Dziecko, które uczęszcza do przedszkola od najmłodszych lat, potrafi lepiej dogadywać się z rówieśnikami i niejednokrotnie jest bardziej samodzielne. Powinniśmy jednak zawsze indywidualnie podchodzić do każdego dziecka i sprawdzić czy jest gotowe aby zostać przedszkolakiem. Pamiętajcie, że każde dziecko rozwija się w trochę innym tempie. Cztero i pięciolatki więcej rozumieją i o wiele łatwiej powinno być im przetrwać pierwsze dni rozłąki z rodzicami.

Jak zapisać dziecko do przedszkola?

Terminy rekrutacji różnią się w zależności od regionu Polski. Najczęściej rozpoczyna się ona w miesiącach luty-marzec. Nie liczy się jednak kolejność zgłoszeń, ale to czy dziecko jest wychowywane przez obojga rodziców, czy może nie ma mamy albo taty, czy dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, albo czy jest z rodziny wielodzietnej.

Zawsze w najgorszej sytuacji są dzieci, które mają dwoje rodziców, są w pełni sprawne i nie pochodzą z wielodzietnej rodziny. W takich momentach niestety często konieczna jest decyzja o zapisaniu do przedszkola prywatnego. Pamiętajcie, że zawsze jest jeszcze coś takiego jak rekrutacja uzupełniająca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *