Zabawy sensoryczne są niezwykle ważne już od najmłodszych lat. Dostarczają dziecku różnorodnych bodźców stymulujących wszystkie jego zmysły, co zapewnia idealne warunki do rozwoju na wielu płaszczyznach. Coraz więcej przedszkoli ma w swojej ofercie zajęcia integracji sensorycznej bądź wykorzystuje jej elementy podczas zabaw z przedszkolakami. Warto jednak poświęcić także domowy czas na tego typu aktywności. W jaki sposób mogą one wyglądać?

Zalety zabaw sensorycznych 

Zabawy sensoryczne mają na celu edukację i dostarczanie dziecku optymalnej ilości kontrolowanych wrażeń: dotykowych, przedsionkowych i proprioceptywnych. Stanowią skuteczny sposób na wyrównanie dysfunkcji czy wyeliminowanie problemów, które mogą ewentualnie pojawić się w trakcie rozwoju dziecka. Są to m.in.:

  • problemy z nauką
  • nieprawidłowa koordynacja wzrokowo-ruchowa;
  • nadpobudliwość;
  • nadwrażliwość;
  • całkowita niechęć do aktywności fizycznej

Idealnie sprawdzą się jednak również u wszystkich dzieci, zapewniając im najlepsze warunki do dalszego rozwoju. Przedszkolak poznaje świat za pomocą zmysłów – dotyku, węchu, smaku, wzroku oraz słuchu. Dzięki temu zabawy sensoryczne są ciekawe i praktyczne.

Przykłady zabaw sensorycznych

Do zabaw sensorycznych stymulujących zmysł dotyku zaliczamy np. przesypywanie, ugniatanie i przesiewanie piasku. Gotowe budowle można udekorować listkami, kwiatkami, kamyczkami, koralikami lub jakimikolwiek innymi, dostępnymi w domu dodatkami. Kształci to jednocześnie kreatywność i zdolności manualne. Takie zabawy można prowadzić w piaskownicy, choć coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest piasek kinetyczny, który świetnie sprawdzi się w domu.

Innymi ciekawymi zabawami mogą być: rozpoznawanie przedmiotów i kształtów przy zamkniętych oczach, wykonywanie ozdób choinkowych lub naszyjników z makaronu, a także lepienie z plasteliny. Zabawy dotykowe są najczęściej wybierane, choć nie pomijamy przy tym innych.

Równowaga i stymulacja stópek

Zabawy kształtujące zmysł równowagi i koordynację mogą bazować na torach przeszkód wykonanych z poduszek, sznurków, papierowych pól, dysków sensorycznych i wszelkich niestabilnych elementów. Ważne, aby zabezpieczyć podłoże przed ewentualnym upadkiem. Alternatywą jest tzw. ścieżka sensoryczna, czyli zabawa dla bosych stóp. Dziecko ma za zadanie przemieszczać się po ułożonej z różnych materiałów ścieżce. Do jej ułożenia można wykorzystać wełnę, futerko, ścinki gazet, kaszę oraz piasek. 

Pobudzanie węchu i smaku

Nie pomijajmy jednak zmysłu węchu i smaku. Ciekawą zabawą sensoryczną będzie rozpoznawanie poszczególnych smaków z zamkniętymi oczami. Unikajmy jednak produktów, których dziecko nie lubi. Wybierzmy ulubione owoce, warzywa, kawałek czekolady, orzechy, a nawet jogurt czy makaron. Z kolei chcąc zadziałać na zmysł węchu wystarczy do pojemników wsypać: kawę, cynamon, kakao, skórkę pomarańczy lub inne produkty z intensywnym aromatem. Dziecko będzie miało za zadanie rozpoznawać zapachy lub szukać dwóch identycznych. Aby maluch mógł całkowicie skupić się na aromatach, wybierzmy nieprzeźroczyste pojemniki. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *